"SENIOR VERSENYEK" KIÍRÁSA
a 2021. évi szezonra
A SENIOR versenyek a 2021. évben 3 hétvégi (Tájfun Biliárdszalon, Vegas Pub, Fordan Center) vasárnapi versenyekkel kerülnek megrendezésre.
- A mérkőzéseket 09,30 óra kezdettel szervezzük.
- A verseny helyszínén a nevezési díjakat legkésőbb a verseny megkezdése előtt 20 perccel lehet befizetni. Ezt követően a versenyzőt nem sorsoljuk!
- A versenyekre nevezni a verseny hétvégét megelőző csütörtöki napon: 18,00 óráig lehet. Ezt követően semmilyen jellegű nevezést nem fogadunk el!
A verseny résztvevői:
- A versenyeken azok a verseny engedéllyel rendelkező sportolók indulhatnak, akik 1977. vagy azt megelőző években születtek. A versenyzőnek a 2021. évben be kell töltenie a 44. életévét!
- A három játéknap eredményeit összesítjük, és a kialakult ranglista alapján kerül kihírdetésre a 2021. év Összetett Senior Bajnoka.
- Nevezési díj 3.000 Ft/fő/verseny.
- A versenyeken kiemelés nincs.
- A ranglistán elért, azonos pontszám alapján (amennyiben pont egyenlőség lép fel):
- frame arány,
- több nyert frame,
- egymás elleni nyert mérkőzések és frame arány alapján dől el a végső sorrend.
A lebonyolítás rendje:
- A versenyzőket a nevezési létszámtól függően 4-6 (4-5 fős) csoportba sorsoljuk, majd a legjobb 16 versenyző továbbjutásával egyenes kiesési rendszer következik. Amennyiben egyenlőtlen létszámú csoportok alakulnak ki, úgy a legjobb 16-ba a csoportok 1-2. helyezettjein kívül a nagyobb létszámú csoportok 3. helyezettjei jutnak tovább. Az esetlegesen fennmaradó helyekre a kisebb létszámú csoportok - sorrend szerinti - 3. helyezettjei jutnak tovább. Az eredményt a "Cuescore" program által megadott átlag (AVG) alapján számítjuk.
- Átlag (AVG) egyenlőség esetén a jobb frame arány, illetve a több nyert frame dönt. Ha minden egyenlő, a versenyzők 1 nyert frame alapján döntik el a továbbjutás sorsát!
- A csoport első (második) helyen továbbjutók egyenes ágon kerülnek a főágra, akik mellé a további továbbjutók sorszámot húznak!
- Az egyenes ági első körben nem kerülhetnek össze sorsolásra az azonos csoportból továbbjutó I-II. helyezett versenyzők!
A verseny támogatása (összes nevezési díj öszege):
- A teljes nevezési díj kiosztásra kerül az összesített 1-8. helyezettek között.
- Ezen felül az összesített ranglista 1-3. helyezettek serleg tárgyjutalomban részesülnek.
- A versenyt befejező játékosok elhagyhatják a helyszínt, nem kell megvárni az eredményhirdetést!
- A versenyzők díjazása a Mesterek Tornája utáni ünnepélyes díjátadó Gálán történik. (Kivéve EB részvétel esetén)
- Díjak átadására a 2021.12.05. napi "Díjátadó Gálán" kerül sor.
helyezés |
támogatás összege |
I. hely |
35 % |
II. hely |
20 % |
III. hely |
15 % |
IV. hely |
10 %
|
V. hely
|
4 x 5 % |
Táblázat a játéknemekhez és frame számokhoz:
Senior korosztály
|
selejtezők |
egyenes ág |
egyenes ág
|
létszámtól függetlenül |
16 nevezőig |
16 nevező felett
|
8-as játék |
6 nyert frame |
7 nyert frame |
6 nyert frame
|
9-es játék |
7 nyert frame |
8 nyert frame |
7 nyert frame
|
10-es játék |
7 nyert frame |
8 nyert frame |
7 nyert frame
|
VÁLOGATOTT KERET TAGSÁG:
- A Szenior EB-re utazó, támogatható válogatott keret az Összesített Senior Magyar Bajnokság 1-5. helyezettjei.
- A versenyzők közül a ranglista helyezés sorrendjében 3 versenyző kaphat egységes 100.000 Ft/fő támogatást
- Amennyiben az első 3 versenyző közül valaki nem utazik EB-re, úgy a soron következő versenyző kaphatja meg a támogatást, amennyiben a senior ranglista 1-5. helyén végzett és az egyéb, általános: „válogatott kerettagság”-ra vonatkozó előírásoknak is megfelel.
- A Senior EB-re nevezett versenyzők 4 fős csapattal szerepelhetnek az EB csapat mérkőzésein, amennyiben a ranglista 1-8. helyezettjei közül 4 fő nevez a 2021. évi Senior EB-re. A csapat nevezési díjat a szakág fizeti.
- A Csapatot „Team Leader” irányítja, aki a szakág elnökségi tagja, vagy egy kinevezett szövetségi kapitány.
- Az EB csapatmérkőzések alkalmával a ranglista helyezések alapján a legjobb 3 versenyző szerepel az első fordulóban.
- A 2. csapatmérkőzésen a 3. és 4. helyezett versenyző váltja egymást.
- Amennyiben további mérkőzéseket játszik a csapat az összeállításnál a hatályos Senior EB addigi, egyéni versenyeiben elért eredmények alapján kerül összeállításra a csapat.
- A „Team Leader” szakmai feladatokat lát el, csak abban az esetben kell figyelembe venni játékosként, ha egyébként a válogatott keret tagja.
- Amennyiben a válogatott keret játékosai nem utaznak olyan létszámban az EB-re, hogy egy teljes csapat összeálljon, abban az esetben egyéb, EB-re nevezett versenyző is lehet a csapat tagja a senior ranglista helyezése sorrendjében. Ez az opció az EB-re történő nevezés előtt pontosításra kerül, amelyet a szakág elnöksége jóváhagy.
- A Magyar Válogatott csapat tagjai kizárólag olyan versenyzők lehetnek, akik a versenykiírásban is közzétett feltételeknek maradéktalanul eleget tettek.
A versenyeken a EPBF hatályos szabályzata és az MBSZ szabályzatai az irányadóak.
Egyedi esetekben más szabályok is alkalmazhatók, de azt a szakág hivatalos honlapján közzé kell tenni.
ÖLTÖZKÖDÉSI ELŐÍRÁS:
Az öltözéknek illeszkednie kell a verseny színvonalához, tisztának, megfelelőnek és jó állapotúnak kell lennie.
Cipő: Sötét egyszínű, elegáns, tiszta, ápolt, bőr vagy műbőr öltönycipő vagy ilyen sportcipő viselése is lehetséges. A cipőfűzőnek a cipő színével azonos színűnek kell lennie. Szandál, papucs viselése nem megengedett.
Nadrág: Bármilyen színű lehet, azonban kizárólag szövet anyagból készített (nem farmer!), egyszínű és minta nélküli elegáns nadrág lehet. A nadrágon nem lehetnek szegecsek, láncok vagy oldalzsebek a comb alatt. A nadrágnak a teljes feneket takarnia és a csípőre illeszkednie kell, azt lehetőleg övvel kell viselni. Rövid nadrág viselése nem megengedett. Nők nadrág helyett legalább térdig érő fekete szoknyát is viselhetnek.
Felsőrész: A felsőrész bármilyen szabású és színű lehet, feltéve, hogy rövid vagy hosszú ujjú galléros ing vagy galléros póló. Egyenes nyakú (garbó píusú) ing vagy poló is viselhető. A felsőrésznek elég hosszúnak kell ahhoz lennie, hogy amennyiben a versenyző az asztal fölé hajol, ne látszódjon ki e miatt a felsőrész alól a testrésze. Amennyiben hűvös van a teremben, pulóvert (kapucni nélkül) lehet viselni.
VERSENYÖLTÖZET ELLENŐRZÉSE:
A versenyzők versenyöltözetét a verseny vezetője ellenőrizheti, akik dönthet arról, hogy adott öltözetet megítélése szerint nem tekint alkalmasnak a versenyen való részvételre. Az előírtaknak nem megfelelő, illetve a versenyszervezők által jóvá nem hagyott öltözék esetén a játékos nem vehet részt a versenyen. Az eseményt jegyzőkönyvezni kell.
TIME OUT:
Az Senior Versenyeken a selejtező mérkőzések alatt nincs lehetőség "time out" (pihenő idő) kérésére, az csak az egyenes ági mérkőzések alatt megengedett. A mérkőzések folyamán csak egyszeri alkalommal lehet időt kérni játékosonként. Az időkérést minden játékos a frame kezdését megelőzően tudja kikérni, annak időtartama maximum 5 perc. A későn érkező versenyző minden megkezdett három perc késedelem után 1 frame veszteséget szenved ! Időkérés esetén a játék megállításának idejét fel kell jegyezni. A pihenőidőt bármelyik frame végén ki lehet kérni. Az időkérés alatt a dohányzás és a szeszes ital fogyasztása TILOS, a szabályt megszegőket -1 frame büntetéssel kell súlytani.
KÉSÉS:
A verseny vezetője szólítja a játékosokat a következő mérkőzésükhöz. A játékosnak 10 perce van, hogy megjelenjen az asztalnál, és készen álljon a mérkőzésre. Amennyiben az 10. perc végéig nem érkezik meg az egyik versenyző, ellenfelének kötelezően értesítenie kell erről a versenyigazgatót, aki újból szólítja a játékost. A későn érkező versenyző minden megkezdett három perc késedelem után 1 frame veszteséget szenved ! 20 perc késedelem esetén a késő versenyző elvesztette a mérkőzést.
ÓVÁS:
Bármilyen típusú pontszerző versenyen lehetőség van szóban történő óvás vagy bírói döntés kikérésére. A szabálytalanságot észlelt játékos köteles megállítani a játékot, és tájékoztatni az ellenfelet, hogy versenybíró segítségét kéri. Szabálytalanság esetén a versenybírónak kötelessége: 1. alkalommal figyelmeztetni a versenyzőt, amennyiben az kisebb szabálysértést (verseny zavarása, mobiltelefon használata /SMS vagy telefonálás/, mérkőzés alatti alkoholfogyasztás, sporteszköz „csapkodása” vagy hangoskodás illetve káromkodás) követett el. Mobiltelefon hangos megcsörrenése esetén az ellenfél „golyó kézben” állással folytathatja a játékot. 2. alkalommal a versenybíró a játékot köteles megállítani és a frame-t a vétlen játékos részére ítélni. 3. alkalommal a versenyzőt ki kell zárni az aktuális versenyből.
⦁ amennyiben egy játékossal verseny közben bármilyen szankcionálás történik, a versenybírónak jegyzőkönyvet kell
készítenie és jelezni a pool szakég vezetősége felé
⦁ a versenyző a szankciókat a következő versenyekre magával viszi, amelyet minden esetben figyelembe kell venni.
A „hibapontok”(szankciók) kizárólag az év végén törölhetők
⦁ a versenyből kizárt játékos önműködően 1 versenyes eltiltást kap, amely a soron következő versenyre érvényes
⦁ fent leírtaknál súlyosabb fegyelemsértés esetén önműködően a 3. fokú eljárás alkalmazandó!
Amennyiben a versenyző bármilyen verseny/mérkőzés közben szabálytalanságot észlel, de ezt nem jelzi a versenybírónak, az elfogadottnak tekintendő. Ha a versenyző folytatja a játékot, utólagosan óvást nem nyújthat be. Ez alól kivételt képez a csapatbajnokság, ha későbbiekben derül ki, hogy a versenyző nem rendelkezett érvényes versenyengedéllyel, vagy határidőben történt átigazolással.
Ha a versenyző kifogásolja az ellenfél versenyruházatát, azt a mérkőzés megkezdése előtt jeleznie kell a versenybírónak, illetve csapatbajnokság esetén a csapatvezetőknek. Nem az előírásoknak megfelelő versenyruházat esetén a versenyző nem köteles megkezdeni az adott mérkőzést és a vétkes fél kizárásra kerül. Amennyiben ez nem történik meg, utólagos óvás nem nyújtható be!
FEGYELMI SZABÁLYSÉRTÉSEK:
1. az "óvás" kategóriában leírt meghatározások
2. mobiltelefon lehalkított állapotban lehet, de annak mérkőzés közbeni használata szabálysértésnek minősül
3. a versenyhelyszínek területén, nem a helyszínen vásárolt ital és élelmiszer fogyasztása tilos, amely alól felmentést
adhatnak a helyi szervezők, vezetők
EGYÉB:
A versenyeken a EPBF hatályos szabályzata és az MBSZ szabályzatai az irányadóak. Egyedi esetekben más szabályok is alkalmazhatók, de azt a szakág hivatalos honlapján közzé kell tenni.

Kombinációs lökés: ha a meglökött golyóval egy másik golyó a zsebbe kerül.
"8-as" játék szabályai:
- Bármilyen golyó a Tőponton, de a hátsó sor sarokpontjain ellentétes típusú golyóknak kell lennie.
- Kezdés a Homlokvonal mögül.
- Kezdést követően a versenyző golyócsoportot választ (csíkos vagy teli).
- Az első, "bemondott" golyót bármilyen kombinációs lökéssel le lehet lökni.
- Cél: a választott golyócsoport összes gólyójának lekökése után a 8-as (fekete) golyó zsebbe süllyesztése.
- Minden választott golyót és zsebet be kell mondani.
- Ha a saját golyó mellett bármilyen golyó (kivéve: 8-as) leesik, az érvényes találatnak minősül.
- A 8-as golyó az utolsó. Ha ez előbb esik le, mint a választott golyócsoport golyói, a versenyző elvesztette a frame-t.
- Kezdés utáni hiba esetén az ellenfél folytathatja a játékot a Homlokvonal mögül előre vagy visszaadhatja a játéklehetőséget a kezdő játékos számára.
- Hiba esetén az ellenfél "golyó kézben" állással folytatja a játékot.
- Ha a fehér golyó esik, az hiba és "golyó kézben" állással folytatódik a verseny.
"9-es" játék szabályai:
- 9-es golyó a Tőponton.
- 1-es golyó a kezdőponton, előre tolva.
- Kezdés a Homlokvonal mögül.
- Kezdés után 3 golyónak a Homlokvonal mögé kell érkeznie vagy a "nem érkezett" golyónak lyukba kell esnie, különben hiba.
- Mindig a soron következő, legkisebb értékű golyót kell a zsebbe süllyeszteni.
- A 3 golyós szabályt akkor is alkalmazni kell, ha kezdőlökésből esik le a 9-es golyó.
- Hiba esetén az ellenfél folytathatja a nyitott állást vagy visszaadhatja a játéklehetőséget a kezdő játékos számára.
- Ha a fehér golyó esik, az hiba és "golyó kézben" folytatódik a verseny.
- Ha kezdésnél hibával együtt esik le a 9-es golyó vagy nem érvényesült a "3 golyós szabály", akkor az a tőpontra kerül vissza.
"10-es" játék szabályai:
- 1-es golyó a Tőponton.
- A 10-es golyó középre kerül a kezdéskor.
- Kezdés a Homlokvonal mögül, előre irányba.
- Kezdeni a homlokvonal mögött, a bejelölt 1/3 méretű külső (nem középső) területről lehet.
- Mindig a soron következő, legkisebb értékű golyót kell a zsebbe süllyeszteni, akár kombinációs lökéssel is.
- Minden golyót és zsebet be kell mondani a lökés előtt. A nem bemondott golyó elsüllyesztését követően az ellenfél folytathatja vagy visszadhatja a lökés jogát.
- A 10-es golyó elhelyezhető a zsebben kombinációs, szabályos lökéssel, de ebben az esetben visszakerül a tőpontra.
- A versenyző akkor nyeri a játékot, ha szabályosan a 10-es golyót a játék végén (utolsó golyóként) löki a bemondott zsebbe.
